ComMUNIty
podpůrné skupiny pro studující
V rámci této aktivity nabízíme studujícím možnost stát se součástí společenství, získat podporu a osvojit si nové dovednosti pro podporu wellbeingu a budování psychické odolnosti v bezpečném prostředí pod vedením zkušených psycholožek a psychologů se zkušenostmi z individuální, párové či rodinné terapie.
Registrace do skupin v jarním semestru 2025 se otevře 13.2.2025 v 6:00 (v dolní části této stránky).
Sociálně psychologická podpůrná skupina
Již podruhé otevíráme sociálně psychologickou podpůrnou skupinu pro studenty a studentky MU.
Účast ve skupině vám může pomoci zlepšit sociální dovednosti, pracovat na své psychické pohodě, sdílet studijní i jiné životní výzvy a zažít autentická setkání v bezpečném a empatickém prostředí.
Základní informace
- Kapacita skupiny: 14 členů
- Kdy bude skupina probíhat: Pravidelně každé pondělí od 17:00 do 19:00 po dobu 11 týdnů (1 setkání neproběhne z důvodu státního svátku). Začínáme 10.3.2025.
- Místo setkání: Žerotínovo náměstí 9
Skupina je nestrukturovaná, což znamená, že převážně nemá předem daný program ani vedené techniky. Účastníci sami přinášejí témata, která jsou pro ně aktuální a důležitá, a společně je zkoumají v atmosféře důvěry, empatie a otevřenosti, kterou pomáhají facilitátoři utvářet. Takto mohou účastníci objevovat nové hlubší a autentičtější formy kontaktu, které jim pomáhají porozumět lépe jejich vztahům, vlastnímu prožívání, ale i zkušenosti druhých.
Pro koho je skupina určena
Skupina je určena pro všechny studentky a studenty MU, kteří:
- mají chuť vyzkoušet si skupinová sociálně-psychologická setkání,
- chtějí získat podporu při studiu,
- si přejí pracovat na svých vztazích, zkoumat sebe sama a otevírat se druhým lidem,
- by rádi zažili na vlastní kůži hlubší a autentičtější kontakt s lidmi v bezpečném prostoru důvěry a empatie,
- a mají chuť se podílet na směřování skupiny i utváření bezpečného prostředí pro sdílení.
Facilitátoři
Mgr. David Radoň
Více o Vanese
Pracuji na psychedelické klinice Psyon, s.r.o. v Praze, kde kromě běžné psychoterapie provázím klienty i ketaminem asistovanou psychoterapií a integracemi náročné psychedelické zkušenosti. V Brně provozuji soukromou praxi, kde poskytuji individuální terapii dospělým. V minulosti jsem pracovala v neziskové organizaci MAGDALENIUM z. s., která se zaměřuje na pomoc obětem domácího násilí, v současnosti se v organizaci věnuji vzdělávání. Psychologii jsem vystudovala na FSS MUNI.
Terapie vnímám jako cestu k lepšímu porozumění sebe sama, na které je terapeut průvodcem, který pomáhá klientovi bezpečně prozkoumávat všechna zákoutí, do kterých se rozhodne nahlédnout. Za základ spolupráce považuji bezpečné prostředí a důvěrný vztah. Být pro klienta tady a teď, přijímat ho se vším, s čím přichází, a vytvářet tak prostor, ve kterém může být sám sebou, ve kterém může objevovat, experimentovat a zažívat sám sebe v různých polohách. Ve své práci vycházím z principů gestalt terapie, jsem frekventantkou čtvrtého ročníku akreditovaného výcviku gestalt psychoterapie pod Institutem Gestalt Studia.
Mou rodnou zemí je Slovensko, nicméně již několik let sdílím nadšení ze života v Brně. Věnuji se improvizovanému divadlu, ráda chodím s batohem po horách nebo hraji deskové hry s přáteli.
Více o Davidovi
Ve své práci se zaměřuji především na vytvoření upřímného lidského vztahu, charakterizovaného zájmem, přijetím a hlavně empatickým porozuměním vnitřnímu světu klienta*ky. Ze zkušenosti věřím ve schopnost každého člověka dosahovat v životě štěstí a růstu i v náročných životních podmínkách, pokud se mu podaří hluboce a s důvěrou nahlédnout do svého prožívání. Terapeut je mu v tomto zkoumání společníkem, pomáhá mu lépe porozumět vynořujícím se obsahům a způsobu, kterým se vztahuje k sobě i okolnímu světu.
Magisterskou psychologii jsem vystudoval na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Téměř tři roky jsem pracoval v organizaci zabývající se pomocí obětem domácího násilí a jejich rodinám. V současnosti působím také v poradenském centru Masarykovy univerzity, kde poskytuji psychologické konzultace pro studenty*ky.
Jsem frekventantem výcviku „Psychoterapie a poradenství zaměřené na člověka“, organizovaného Českým institutem PCA Brno (Person-centred Approach), ve čtvrtém ročníku. Výcvik je akreditovaný pro práci ve zdravotnictví a mým výcvikovým supervizorem je PhDr. Oldřich Tegze. V tomto přístupu, vycházejícím z práce vlivného amerického psychologa C. R. Rogerse, terapeut vytváří svým postojem ke klientovi takovou formu vztahu, kde může klient nezpochybnitelně zažívat svobodu rozvíjet se směrem, který on sám považuje za smysluplný.
Sebezkušenostní a psychoedukativní podpůrná skupina
V jarním semestru 2025 startujeme úplně první běh sebezkušenostní a psychoedukativní podpůrné skupiny pro studenty a studentky MU.
Účast ve skupině vám může pomoci zlepšit schopnost zvládat náročné emoce, získat nové dovednosti pro efektivní zvládání stresu a životních výzev. Skupina poskytuje bezpečný prostor pro sdílení zkušeností a osvojení užitečných technik, které můžete snadno aplikovat v každodenním životě.
Základní informace
- Kapacita skupiny: 16 členů
- Kdy bude skupina probíhat: Pravidelně každý čtvrtek od 10:00 do 11:30 po dobu 8 týdnů. Začínáme 6.3.2025.
- Místo setkání: Žerotínovo náměstí 9
Skupina je strukturovaná, což znamená, že jednotlivá setkání budou mít tematické zaměření a facilitátoři představí konkrétní techniky pro práci se stresem, náročnými emocemi využívané v různých psychoterapeutických přístupech, např. v kognitivně behaviorální terapii, přístupu zaměřeném na řešení, ACT (terapie přijetí a odhodlání) či mindfulness (všímavost).
Pro koho je skupina určena
Skupina je určena pro všechny studentky a studenty MU, kteří:
- se chtějí naučit lépe pracovat se stresem, úzkostí či nejistotou,
- mají zájem o praktické techniky, které mohou ihned aplikovat,
- chtějí získat podporu v bezpečném a respektujícím prostředí.
Facilitátoři
Mgr. et Mgr. Markéta Nekužová
Mgr. Stanislav Svačinka
Více o Markétě
Vystudovala psychologii na FSS MU a historii a religionistiku na FF MU. Několik let pracovala v oblasti personalistiky jako HR konzultant, nyní působí jako školní psycholožka. Jejím zaměřením je kognitivně behaviorální terapie (KBT), ale ve své práci využívá také kreativní a imaginativní techniky a terapeutické pískoviště. Často pracuje s tématy různých úzkostí, prokrastinace, time managementu a organizace času, nácvikem relaxací. Ráda chodí po horách, cestuje, čte a peče.
Více o Standovi
Absolvoval magisterský program Psychologie na FSS MU. Je frekventantem psychoterapeutického výcviku v krátké terapii zaměřené na řešení. Má zkušenost s prací v online psychologické poradně. Ve své práci bere terapii jako něco, co vzniká až ve spolupráci klienta a terapeuta a při čem neobjevujeme hotová řešení, ale tvoříme nová a vlastní. V současnosti je doktorandem v programu Klinická psychologie a psychoterapie, ve svém výzkumu se zabývá účinností psychoterapie a tím, co konkrétně v terapii pomáhá ve změně.
Pravidla účasti
Tyto skupiny nejsou určeny pro studující, kteří již navštěvují podpůrnou skupinu střediska Teiresiás. Skupiny také nedoporučujeme studujícím s poruchami osobnosti a diagnózami z psychotického spektra, doporučujeme jim využití spíše individuálních konzultací.
Před vstupem do skupin zájemci vyplní registrační formulář, na základě kterého budou jednotlivé skupiny sestaveny. Obě skupiny jsou uzavřené, takže jakmile začnou, už nebude možné se přidat. Z toho plyne potřeba zúčastnit se ideálně celého rozsahu skupiny. Pokud již předem víte, že byste se v průběhu těchto 10 týdnů více než dvou setkání nemohli zúčastnit (sociálně psychologická skupina) nebo v průběhu 8 týdnů více než jednou (sebezkušenostní a psychoedukativní podpůrná skupina), počkejte prosím na příhodnější čas k účasti.
Přihlášení
Pokud máte zájem stát se součástí některé ze skupin, vyplňte registrační formulář níže do 2.3.2025. Potvrzení přihlášení od nás obdržíte nejpozději do 5.3.2025. Přednost mají studenti, kteří se ještě skupiny neúčastnili.
Sociálně psychologickou skupinu budeme sestavovat tak, aby byla pestré a vyvážená. V případě převýšení poptávky, zohledníme termín Vaší registrace.
Aktivita je realizována projektem KompassMUNI, registrační číslo CZ.02.02.XX/00/23_022/0008922.